Дневниците на гроздето

Актуално Държавен Фонд Земеделие Земеделие Министерство на земеделието,.

Лозата не прави изключение. Времето за стареене при нея варира значително в зависимост от сорта и начина на отглеждане, въпреки че възрастта й на годност се изчислява според биолозите и до стотици години.

Кулинарното изложение “Мистичната вяра в хляба” открива Празниците в Долината на тракийските...

Функционалността на кола формира стабилността на цялата редица в лозовия масив, ето защо производителите бързо разбират, че е по-рентабилно да инвестират в качествени, функционални и дълготрайни лозарски колове.

През лятото трябва да почистим росните коренчета, които се образуват около калемите и да открием летораслите, които са се появили в основата на лозата, за да могат да свикнат с външните условия.

Неделчев (агротехника и ампелография), К. Д. Стоев (физиология на лозата), М. Кондарев (селекция и агротехника).

Сред значимите фактори за присаждането са и метеорологичните условия в деня на работа. Добре е да се работи във влажно и относително хладно време, за да може калемите да не засъхват на подложката.

Казус: Когато подложката и калемът са с различна дебелина, което обикновено се случва при стари, измръзнали лози, се постъпва по друг начин.

В такъв случай слагаме поне два калема в двете противоположни страни на подложката, като направим лозя разцепи за клинчетата.

Има и роторни косачки с автоматично отклоняващо се устройство, което свежда до минимум неокосената зона около главините.

Според специалистите оран с лемежен плуг в междуредията трябва да се прави само при наличието на много коренищни плевели, защото иначе силно се уплътнява орният слой и се влошава водно-въздушният режим на почвата.

Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние с подходящи тревни смеси, тогава борбата с плевелите се извършва с косене.

Трябва да почистим пръстта около пръчката и да отрежем мястото на старата спойка. Почистваме кората и отрязваме пръчката.

Обяснението е просто. През целия си живот лозата продължава да расте надолу, увеличавайки кореновата си система. Това позволява на старите екземпляри да увеличават територията си в почвата и така се снабдяват с хранителните вещества, които са им необходими за образуването на плодове и за тяхното добро узряване.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “Дневниците на гроздето”

Leave a Reply

Gravatar